Чому любителі ретро техніки заслуговують на власний культурний рух?

Анатолій Шумський, президент громадської організації “Український автомобільний клуб”, колекціонер техніки про сучасний рух ентузіастів ретро техніки

Культура автомобілістів у світі виникла трішки понад ста років тому — тоді, коли з’явилися перші автомобілі у масовому продажі. З плином часу та внаслідок стрімкого технічного прогресу техніка змінювалась майже кожного року, як зовні, так і всередині. Власне ця відмінність між технікою сучасності та минулого і створила нову культуру — рух власників та ентузіастів старовинної, або інакше – “ретро” техніки.

Формування автомобільної ретро культури в Україні можна назвати природним процесом. У нашій країні завжди були люди, котрі цікавилися історичними автомобілями. Проте робили вони це так, як розуміли самі. Не було доступу до інформації з-за кордону, не було сформованих клубів чи організацій. На відміну від країн Європи та Америки, де окремим об’єднанням ентузіастів ретро авто уже кількадесят років.

Сьогодні цей рух активно формується і в Україні. Протягом останніх 10 років у нас з’явилися масштабні автомобільні ретро заходи, всеукраїнські клуби, профільні організації. Це досить новий рух для нашої країни, проте дуже перспективний.

Вважаю, що ми якраз на тому етапі, коли потрібно закріпити поняття “історичний транспортний засіб” на законодавчому рівні. Адже, це може дивно звучати, проте на сьогодні в Україні таке визначення взагалі відсутнє. А без знання та поваги до нашої історії у нас не буде світлого майбутнього!

Ретро авто рух – досить складний та комплексний, але це і робить його таким цікавим для вивчення. Ретро техніку можна вивчати десятиліттями, але й життя не вистачить, щоб опанувати всі аспекти!

Деталі та відмінності і створюють наш рух, людей, які не уявляють себе без «Волги», «Москвича», «Запорожця» або «Копійки», що дісталася від батька. Які пишаються тим, роками відновлювали старовинний Mercedes-Benz або Opel. Які відпочивають тільки після прогулянки на улюбленому ретро мотоциклі Pannonia чи Jawa. Таких ентузіастів в Україні десятки тисяч! Не тільки власників, але й просто любителів ретро техніки, які і формують нашу культуру.

Я, Анатолій Шумський та вся моя родина захоплені ретро авто культурою. Захист, збереження та популяризацію ретро авто культури в України та світі ми вважаємо важливим особистим завданням. І як президент Українського автомобільного клубу, я займаюся даною місією весь вільний час.

Ретро авто культура: складові частини

Як у будь-якого вагомого культурного напряму, у ретро авто руху є декілька підрозділів, структуру яких я постараюсь коротко пояснити.

• Історичні транспортні засоби: мототехніка, легкові та вантажні авто, автобуси, спецтехніка, військова техніка

Для зручності ми часто називаємо наш рух “ретро авто”, насправді автомобілі – лише одна, нехай і значна, частина техніки у нашому володінні. Ретро автомобілі найкраще за іншу техніку зображують дух тої чи іншої епохи та приваблюють більшість ентузіастів. Але чимало людей займаються лише ретро мотоциклами чи мопедами, інші переважно колекціонують військову техніку, а деякі полюбляють перш за все спецтехніку, автобуси чи навіть трактори

Реставрація історичних транспортних засобів

Лише крихітна частина вінтажної техніки дожила до наших часів у повністю оригінальному стані “як із заводу” – це так звані “музейні” чи “виставкові” експонати. Частіше ж автівки дістаються нам, зранені часом, у напівробочому стані, з частково відсутніми деталями та зовсім не зразковим зовнішнім виглядом. З такими й працюють реставратори. Це можуть як самі власники, так й професійні майстерні. Вони знаходять деталі, лагодять двигуни та загалом роблять все потрібне, щоб довести улюблену машину до ідеального стану

Різноманітні тематичні заходи

Автомобільні ретро заходи дозволяють власникам покататися на улюбленому автомобілі чи показати його широкому загалу у зручному форматі.

Ентузіастам та пересічним глядачам це дає можливість насолодитися унікальною красою та атмосферою минулих часів, чи просто цікаво провести час. Подібні можливості надають ралі, фестивалі, виставки, конференції та інші заходи, фокус яких – в ретро техніці.

Саме на таких заходах ентузіасти з різних куточків країни можуть відчути спільність інтересів, певні моменти єднання. Вдосталь поспілкуватися на теми, які тільки їм зрозумілі. Зустріти старих та знайти нових друзів. А ще заходи з ретро технікою, це також зв’язок нашої культури з навколишнім світом. Так нам вдається візуально, на практиці продемонструвати людям красу вінтажної техніки, розказати цікаві історії та залучити нових учасників до ретро авто руху.

Музеї та виставки

Не всі мають змогу відвідати «сезонний» фестиваль або пробіг з вінтажною технікою. А формат постійної експозиції дозволяє ентузіастам бути поряд з улюбленими ретро авто хоч кожного дня. В стінах музею колекціонер може виставити власний автомобіль, а цінитель історії та техніки – отримати нові знання та насолодитися їх красою. Не просто так кажуть про техніку – «в музейному стані»!

В Україні існують декілька музеїв та постійних експозицій, які переважно складаються з класичної техніки. Найбільші авто музеї розташовані у промислових містах, відомих нам багатою історією автомобілебудування. У Запоріжжі любитель ретро техніки буде вражений розміром та різноманіттям експозиції музею техніки «Фаетон» під керівництвом нашого партнера і учасника Дмитра Позняка. А у Дніпрі рекомендуємо відвідати технічний музей «Машини часу» Михайла Пруднікова, що запам’ятається якістю експозиції, унікальною ретро атмосферою та цікавою подачею.

У найближчі роки ми також плануємо відкрити власний музей у Києві. Будемо опиратись на найкращий досвід України та наших закордонних колег, враховувати коментарі та побажання від київських ентузіастів ретро техніки. Ми створимо експозицію, яка прикрасить столицю та приверне до Києва туристів.

Організації та клуби ретро авто ентузіастів

Інтереси великої групи людей значно простіше представляти від імені профільної організації. Так, у світі загалом та Україні зокрема встигли утворитись чимало клубів, спілок та організацій, яких об’єднує любов до ретро техніки.

На міжнародному рівні нас, ентузіастів та власників ретро техніки, об’єднує поважна організація під назвою FIVA . Серед учасників ми називаємо її “Клубом всіх клубів”, оскільки це – єдина організація такого рівня у світі. FIVA представляє інтереси ретро авто руху на глобальному рівні, формує міжнародно визнані документи щодо ретро техніки, допомагає створювати відповідне законодавство, організовує та допомагає у проведенні ретро заходів. У FIVA є окремі організації-представники у 71 країнах, передусім – передових країнах Європи, Америки та Азії.

В Україні нашому “Українському автомобільному клубу” випала честь бути національним представником FIVA.

Локально в Україні ретро авто рух складається із кількох осередків, що знаходяться переважно у великих містах. Сьогодні найкраще він розвинений у Києві, Львові, Харкові, Дніпрі, Запоріжжі та Одесі. Тут ви з легкістю віднайдете друзів по захопленню та зможете взяти участь у діяльності певного клубу або організації.

Більшість із них – друзі та партнери Українського автомобільного клубу. Взагалі, будь-яка активна ретро авто організація гідна участі та допомоги з боку людей, яким не байдужа культура історичних транспортних засобів. наші партнери зазначені у нас на сайті В розділі “Партнерів”

Як «Український автомобільний клуб» розвиває рух ретро авто

Разом з одноклубниками ми щиро вважаємо, що наша улюблена культура заслуговує на більше. На прикладі колег по захопленню з Європи та Америки ми бачимо, що ретро авто рух в Україні може бути набагато більше розвиненим та популярним.

Ми вважаємо, що першочерговою проблемою є нестача єдності серед учасників ретро авто руху. Зараз у більшості випадків кожен “тягне ковдру у власний бік”, коли можна було б працювати разом над взаємовигідними проєктами.

Саме з метою об’єднання ентузіастів ретро техніки й був створений «Український автомобільний клуб». Наша ціль – це об’єднання ретро авто ентузіастів України.
Саме для об’єднання людей ми набираємо учасників клубу по всій Україні, самі організуємо заходи з ретро технікою, активно беремо участь в ініціативах друзів, популяризуємо ідеї клубу та тему ретро авто – серед
українців.

Найближчі плани розвитку УАК

УАК також представляє інтереси руху на державному та міжнародному рівні. В рамках нашої представницької діяльності разом із «Інститутом досліджень авторинку» ми розробляємо законопроєкт про історичні транспортні засоби, який плануємо подати на розгляд Верховної Ради вже до кінця літа. Ми працюємо і глобально, популяризуючи наш вітчизняний ретро авто рух серед колег у Європі та Америці, беручи участь в ініціативах наших друзів по FIVA.

Загалом ідей в УАК вистачає. Все, що нам потрібно для їх реалізації – час та ентузіазм учасників клубу та друзів по захопленню.

Якщо вам цікава ретро техніка – підтримуйте наші ініціативи!
Долучайтеся до нашого клубу, ставайте нашим учасником чи партнером. Це не потребує від вас жодних додаткових ресурсів. Приходьте на заходи, які ми організовуємо чи підтримуємо. Або просто підпишіться на наші соцмережі та поширюйте публікації. Все це буде цінною допомогою, за яку український рух ентузіастів ретро техніки вам буде вдячний.

Знайти нас можна на сторінці УАК на Facebook, а також у нас є Telegram канал

Так, спільними зусиллями, ми виведемо ретро авто рух в Україні на новий якісний рівень.