FIVA – Захистити, Зберегти, Популяризувати

Захист, збереження і популяризація нашої спільної технічної спадщини та чудової культури, яка її оточує – це три основні принципи, на яких була заснована вже давно, і до сьогодення міцно стоїть, Міжнародна Федерація Історичних Транспортних Засобів (Fédération Internationale des Véhicules Anciens) або ж просто і скорочено – FIVA. Вкрай важливі три принципа, якими, на нашу думку, можна було б описати діяльність кожного гідного власного звання ретро автомобільного клубу по всьому світу, і УАК намагається заслуговувати, щоб бути частиною даного почесного списку.

Перейдіть на сайт FIVA

FIVA була заснована в 1966 році декількома автомобільними клубами, групою ентузіастів різних національностей і переконань, об’єднані улюбленим захопленням, які згрупувалися навколо спільної ідеї – створити міжнародну організацію, яка буде об’єднувати в своїх рядах різні клуби й організації з усього світу, щоб єдиною армією боротися за збереження й успіх ретро автомобільного руху і культури.

В даний момент цей, розпалений в далеких 60х вогник пристрасті по власному захопленню зумів розростися до феноменальних розмірів, адже зараз FIVA представлена ​​практично по всьому світу, а всього на земному шарі існує цілих 71 тільки національних представників (ANF) FIVA . На одну країну передбачений лише один національний представник і нашому Українському Автомобільному Клубу (УАК) все ж дісталася честь володіти таким відповідальним статусом в межах України.

Погляньте на трьох хвилинне відео, яке може коротко розповісти вам все найголовніше про FIVA!

Досягнення FIVA

 • FIVA здобула статус єдиної міжнародної організації, яка всеціло опікується питаннями ретро автомобільного руху
 • FIVA підтримується з боку цілого списку Професійних та Комерційних партнерів, серед яких безліч всесвітньо відомих
 • FIVA визнана UNESCO як найважливіша авторитетна організація в сфері історичних автомобілів
 • FIVA бере участь у розвитку міжнародного, та допомагає в розвитку національного, законодавства в сфері історичних автомобілів (вдалий приклад – Туринська хартія)
 • FIVA видає всесвітньо визнані сертифікати, які підтверджують статус ретро автомобілів, іменовані FIVA ID
 • FIVA ніколи не зупиняється в розвитку і постійно проявляє активність, організовуючи конференції, опитування, видаючи нагороди і підтримуючи чудові заходи!

Комісії FIVA

Більша частина з усіх напрямків діяльності FIVA реалізуються за допомогою окремих Комісій, своєрідних “міністерств”, кожне з яких відповідає за виконання однієї із різноманітних завдань міжнародної організації. Згідно положень Статуту FIVA, Генеральний Комітет FIVA може в будь-який створити комісію з тієї чи іншої тематики й напряму, яким опікується FIVA. Кожна з комісій складається з експертів у відповідній області знань і, як повноцінний окремий орган, виконує задану їй функцію.

Більше про комісії

В даний момент в рамках FIVA існують наступні спеціалізовані Комісії:

Комісія по законодавству

Як і у всіх інших сферах життя, в світі ретро автомобілів правила і регуляції грають важливу роль. Ретро автомобілі – дуже особлива категорія в правовому полі і завдання FIVA, як і всіх її національних представників – забезпечити всім історичним транспортним засобам комфортні правові умови, в усіх країнах і на будь-яких дорогах! Комісія по законодавству займається питаннями реєстрації, оподаткування, правилами дорожнього руху, ліцензування та іншими правовими завданнями.

Комісія з питань культури і молоді

Саме для даної комісії найбільш характерним є напрямок по Збереженню нашої унікальної культури ретро автомобілів. Комісія з питань культури і молоді перебуває в постійному пошуку способів по збереженню нашої культурної спадщини кількома шляхами: за допомогою безперервного діалогу з представниками держав (як на національному, так і міжнародному рівні), міжнародними організаціями (такими як UNESCO, TICCIH, ICOM, ICOMOS; взаємодії з музеями, колекціонерами, виробниками тощо; через публікації, культурні семінари, форуми та конференції, просвічуючі публіку і залучаючи в захоплення нових ентузіастів, з числа молоді – перш за все.

Список музеїв FIVA

Комісія із заходів

Різноманітні заходи з ретро автомобілями завжди стояли в основі нашого з вами культурного руху, як і в основі самої FIVA. Комісія з заходів опікується питаннями організації, проведення та просування тих заходів, що входять в зону інтересів FIVA, при чіткій взаємодії з іншими комісіями і власне організаторами культурних подій. Дана комісія уважно стежить за дотриманням Кодексу Заходів FIVA, а також завідує Календарем Заходів FIVA

А в нашому розділі Календаря ви зможете знайти наш власний список заходів, які підтримує Український Автомобільний Клуб!

Календар УАК

Технічна Комісія

До списку завдань представників даної комісії перш за все входить контроль за видачею сертифікатів FIVA ID національними представниками FIVA з усього світу, а також самостійна їх видача в тих регіонах, які не представлені в організації. Технічна комісія здійснює підтримку національних представників у різних технічних питаннях, при відповідному запиті.

Мотоциклетна Комісія

Ретро мотоцикли і багата культура з ними пов’язана однозначно заслуговує на особливе до них ставлення з боку ретро руху. Дана комісія більш за інше опікується саме інтересами ретро мотоциклів. Взаємодіючи з іншими органами FIVA, її представники опікуються питаннями як культурного, так і правового поля.

Утилітарна Комісія

Будь у ретро автомобіля 2, 4, 8 або 16 коліс, будь це елегантний спорткар, місткий автобус або ж практичний комбайн – FIVA в будь-якому випадку буде доглядати за ним! Утилітарні автомобілі однозначно є важливою, невід’ємною частиною ретро автомобільної культури і в багатьох випадках несуть дух минулих епох набагато могутніше інших своїх ровесників! У відомстві даної комісії знаходиться найрізноманітніша техніка: військова, індустріальна, агрокультурна, зразки громадського та вантажного транспорту, багато інших цікавих представників унікальних підвидів історичних автомобілів.

Міжнародна діяльність

FIVA, відповідаючи заслуженому статусу глобальної міжнародної організації, активно просуває інтереси ретро автомобільної культури на світовій арені. До нинішнього моменту вдалося досягти вже дуже багато чого і ще більше амбітних цілей поставлені на цьому шляху! Виділяючи найбільш значимі з досягнень, перш за все хочеться згадати про співпрацю і домовленостях FIVA з низкою авторитетних міжнародних організацій, таких як UNESCO, TICCIH, ICOM, ICOMOS, FIA, а також прийняття Туринської хартії, критично важливого документа, створеного для того, щоб вивести поняття і систематизувати правильні стандарти , терміни і принципи щодо історичних транспортних засобів, з метою захисту їх інтересів і збереження культурної ідентичності.

Об’єднані загальним прагненням по збереженню спільної культурної технічної спадщини, в 2017 році зміцнилися дружні зв’язки між FIVA і UNESCO, в результаті чого FIVA отримала від останніх заслужене визнання і акредитацію в якості консультативного, недержавного партнера. З тих пір FIVA і її представникам випала можливість співпраці з національними організаціями UNESCO і вже кілька вдалих прикладів вказує нам нам на плідність цієї успішної й теплої дружби.

Дуже важливо ще одного разу згадати й про існування відомої, для тих хто хоча б трохи обізнаний про діяльність FIVA, Туринської хартії. Цей відповідальний документ являє собою одночасно щирий маніфест прагнень, інформаційний буклет та список рекомендацій в сфері історичних транспортних засобів.

Слід виділити деякі основні положення Туринської хартії:

 • У ній позначається FIVA як міжнародна федерація ретро автомобільних клубів, що підтримує збереження і відповідальне використання всіх історичних автомобілів як важливих елементів загального культурної спадщини;
 • Мета Хартії в основному складається в завданні по збереженню і захисту автентичності історії автомобілебудування, і окремих машин як її складових частин, а також в заохоченні відповідального використання ретро автомобілів на дорогах загального користування;
 • Майбутнє культури ретро автомобілів повинно бути побудовано на принципах збереження і обережної реставрації, накопиченні знань, як технічних, так історичних, а також на методичній турботі і грамотному використанні на практиці ретро автомобілів;
 • Для збереження і просування ретро автомобільної культури важливо публічно просувати ідею про виняткову важливість і значення ретро автомобілів в сучасній та майбутній культурі;
 • Хартія схвалює лише дуже обережну і відповідальну, чітко заплановану і вірно описану модифікацію і реставрацію історичних автомобілів, з використанням якомога більше автентичних компонентів і з мінімумом необов’язкових змін, заради збереження історичної ідентичності машин для якомога більшої кількості наступних поколінь.

Повний текст Хартії

FIVA ID

FIVA ID є сертифікатом ідентифікації історичного автомобіля, своєрідною біографією для транспортного засобу, який покликаний описати й засвідчити найважливіші особливості, історичні, технічні або ж культурні, а також його почесного володаря. На даний момент все більше серйозних заходів з ретро автомобілями запитують такий сертифікат в якості вимоги для реєстрації в якості учасника.

Визначення історичного транспортного засобу

В даному відношенні дуже важливо розуміти, які саме транспортні засоби за технічними параметрами підпадають під категорію «історичних», виходячи з офіційного розуміння FIVA

Історичним транспортним засобов є механічно керований засіб дорожнього пересування:

 • якому не менше 30 (тридцяти) років від моменту випуску;
 • який зберігається і підтримується в історично ідентичному стані;
 • який не використовується як засіб для щоденного пересування;
 • який, виходячи з перерахованого, є частиною нашої технічної та культурної спадщини.

Головне про FIVA ID

 • Сертифікат являє собою детальну форму для заповнення власником автомобіля (яка підтверджується відповідними експертами), що описує основні його характеристики та якості
 • Право на видачу сертифікатів мають національні представники FIVA в рамках власного регіону, а також – Технічна комісія FIVA, якщо конкретний регіон не представлений національним представником
 • Сертифікація є платною і оплачується національному представнику або ж FIVA безпосередньо (у випадках зазначених вище)
 • Сертифікат дійсний протягом десяти років або ж до зміни власника автомобіля
 • Для підтвердження вірності заповнення пунктів ідентифікаційної карти потрібен огляд автомобіля відповідним незалежним експертом

Все про FIVA ID

Український Автомобільний Клуб отримав статус національного представника FIVA в 2020 році і по заданим FIVA правилам отримує можливість офіційно видавати сертифікати FIVA ID в Україні вже з 2021 року!